arama

Cep ten ilk Fenerbahçe konuşturacak

Cep ten ilk Fenerbahçe konuşturacak
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star
    Loading...

Sanal operatörlük yapmak isteyenlere bu yıl lisanslar veriliyor.

Kendi markalarıyla sanal operatörlük yapmak isteyen özellikle dört büyük takım, dakika ve kontör satın almak için GSM firmalarının kapısını çalıyor. Önce Fenerbahçe ve Trabzonspor, ardından Beşiktaş ve Galatasaray taraftarlarına kendi numaralarından ‘alo’ dedirtmeye hazırlanıyor. Sanal mobil işletmeciliğe girmeye hazırlanan Fenerbahçe, resmî internet sitesinde bir anket düzenliyor. 

Telekomünikasyon sektörü uzmanları, spor kulüplerinin bu alana girmesini doğal karşılıyor.

Müşteri kitlesi fazla olan kurumlar, holdingler veya spor kulüpleri, GSM operatörlerinden dakika ve kontör satın alarak, bu operatörlerin altyapılarını kullanarak müşterilerine cep telefonu hizmeti verebilecek. Kuruluşlar bu hizmeti verirken operatörlerin numaralarını kullanacak. Kuruluşlar, kendi ismiyle verdikleri bu hatlardan oyun, haber, video hizmeti sunabiliyor. Telekomünikasyon Kurumu yetkilileri, Sanal Mobil Şebeke Hizmeti adı verilen uygulama için lisansların birkaç ay içerisinde verileceğini belirtiyor. Avrupa’da sanal operatörler GSM pazarının yüzde 1’ine sahip. Dünyadaki cirosu ise 65 milyar dolara ulaşıyor. Bu hizmetin lideri, çılgın İngiliz milyarder Sir Richard Branson. İşadamının 1999’da kurduğu İngiliz Virgin Mobile, sanal GSM operatörü olarak 5 milyon aboneye ulaştı. Virgin Mobile’ın kendine ait bir GSM ağı bulunmuyor. Şirket İngiltere’de T-Mobile, ABD’de Sprint ve Avustralya’da da Optus’un ağını kullanıyor. Türkiye’de yeni ultra zenginlerin oluşmasını sağlayacak sistem, aynı zamanda GSM operatörlerinin karşısına yeni rakiplerin çıkmasının önünü açacak. 10 kadar yeni operatörün sektörde yerini alması beklenirken, ipi şimdiden dört büyükler göğüsledi. 1,5 milyar dolarlık pastadan büyük payı kapmak isteyen Fenerbahçe harekete geçen ilk kulüp oldu. Şartları öğrenmek için Telekomünikasyon Kurumu’ndan bilgi alan kulüp, resmî internet sitesinde anket düzenleyerek taraftarların ilgisini ölçüyor.

Ankette taraftarlarına ‘FB GSM hizmeti vermeye başlarsa, FB GSM hattı alır mısınız?’, ‘FB GSM hattına geçme kararınızda hangi beklentiler belirleyici olur?’, ‘FB GSM hizmetleri için önerdiğiniz marka ismi ne olabilir?’ ve ‘FB’nin hangi GSM operatöründen altyapı desteği almasını tercih edersiniz?’ gibi sorular yöneltiliyor. Kulüpler taraftarlarına, kendi markalarıyla kurulan TV’leri cep’ten izletme imkânı da sunacak. AVEA yetkilileri, Fenerbahçe’nin altyapıyı Avea’dan almaya hazırlandığını belirtiyor. Fener’in yanı sıra Trabzonspor’la da anlaştıklarını kaydeden yetkililer, ardından diğer iki kulübün geleceğini ifade ediyor. GSM’de olduğu gibi sanal operatörlükte de işletmecilerden, brüt gelirleri üzerinden yüzde 15 dolayında Hazine payı alınacak. Sanal Mobil Şebeke Hizmeti lisansının 15 yıl süreyle yetkilendirilmesi düşünülüyor. Hizmetin kesintisiz sunumu, kendi adına abone kaydetmesi, numara tahsis edilmesi, trafik bilgilerinin saklanması ve veri güvenliğinin sağlanması gibi hususların düzenlenmesi planlanıyor.

Sistem nasıl işliyor?

Sanal mobil operatörleri, mevcut GSM operatörlerinin frekans bandı üzerinden hizmet sağlayacak.

Sanal mobil operatörün, hizmet sunabilmek için en az bir GSM şirketi ile ticari anlaşma yapması gerekiyor.

Şu aşamada sanal operatör, GSM şirketinin numarasını kullanacak. Daha sonra ise kendi abonelerini oluşturacak ve numara verebilecek.

Sanal mobil operatörlerine verilecek lisansların 15 yıllık süreli olması planlanıyor.

Sanal operatör, gerçek operatörlerle anlaşıp kendi markasıyla GSM hattı satabilecek, görüşme ücretlerini de indirecek.

‘Sanal operatör tüketiciye yarar’

Turkcell pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu, düzenlemelerin henüz tamamlanmaması dolayısıyla, futbol kulüpleriyle mevcut operatörlerin işbirliğini, şu aşamada sanal operatörlük değil, marka operatörlüğü olarak nitelendiriyor. Şimdiye kadar kamuya duyurulan örneklerin mevcut sponsorluk sözleşmeleriyle bağlantılı olarak ilerlediğini ifade eden Develioğlu, “Futbol kulüpleriyle olan sponsorluk anlaşmaları ve sanal operatörlük hizmeti sunmak üzere yapılacak ticari anlaşmaların bir arada düşünülmesine katılmıyoruz. Bunların ayrı konular olduğuna inanıyoruz. Sanal operatörlük kulübe ek destek sağlayacak bir iş değil, kulübün de ticari risk almasını gerektiren bir girişimdir. Operatörlük işine gireceklerin yurtdışı örneklerinde görüldüğü gibi dağıtım ağı, satış ve pazarlama organizasyonuna ciddi yatırımlar yapması gerekir. Şirket olarak, sanal operatör olmak için iş planı yapan, mevcut işi, markası ve ekonomik gücüyle operatörlük işinde başarılı olabilecek tüm kurumsal şirketler ve kulüplerle görüşüyoruz.” diyor.

Şirketin pazarlama departmanı bünyesinde ‘Sanal Mobil Operatör İşalanı Birimi’ kurulmuş. Turkcell, üzerinden sanal operatör kurmak isteyen kuruluşlara destek oluyor. Develioğlu, sanal mobil operatörlerin hem pazara hem de tüketiciye değer katacağı ve kendisinin de bu işten kazançlı çıkacağı görüşünde: “Dolayısıyla sanal operatörlerle ilgili temel hedefimiz kaç adet sanal operatör olacağından çok, bu operatörlerin müşteri için ne kadar değer oluşturdukları ve sektörde ne kadar başarılı olacaklarıdır.”

Haberci

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ